Intervju: Ante Pavličević

  • Napisao/la  RP
Intervju: Ante Pavličević

RP: Datum održavanja lokalnih izbora je 2.  listopada, stranke su istaknule svoje kandidate za mjesto načelnika općine. Vi ste kandidat HDZ BiH. Molimo, da nam kažete tko je Ante Pavličević i čime se bavi?

Ante Pavličević: Kao prvo hvala Vam na pozivu za intervju za Vaš portal. Osnovnu školu završio sam u Prozor-Rami, srednju i fakultet u Mostaru. Po zanimanju sam dipl.ing.med. radiologije. Radim u Sveučilišnoj bolnici Mostar na Klinici za unutarnje bolesti s centrom za dijalizu na odjelu invazivne kardiologije. 2012. godine izabran sam u Općinsko vijeće Prozor-Rama. Od 2014. godine sam zastupnik HDZ BIH u Skupštini HNŽ-a, a od prosinca 2015. kandidat HDZ BIH za načelnika Općine Prozor – Rama.

RP: Ramskoj javnosti niste nepoznati. Već dulji niz godina ste u političkim “vodama”. Od vijećnika u općinskom vijeću do zastupnika u županijskoj skupštini HNŽ. Što je bio motiv vašeg ulaska u politiku?

Ante Pavličević: Motiv ulaska bio je samo jedan: da pokušam nešto učiniti i promijeniti u društvu. Nisam čovjek koji može gledati oko sebe, a da ne bude aktivni sudionik. Pogađa me činjenica kada kažu svi su ljudi isti. Smatram da još ima dobrih i poštenih ljudi koji žele raditi za dobrobit građana, a ne samo svoju.

RP: Funkcija prvog čovjeka općine, odgovorna je dužnost. Iako ste imali jednoglasnu potporu stranke, jeste li imalo “vagali” odluku o kandidaturi. Prihvatiti ili ne?

Ante Pavličević: Priznajem dugo sam razmišljao. Ljudi oko mene su bili moja podrška i snaga koja mi je govorila da idem naprijed.

RP: Iako predizborna kampanja nije službeno započela, ona je, iako neslužbeno, već u tijeku. Iz iskustva znamo da je predizborna utrka često “prljava”. Kakva će biti vaša kampanja i što očekujete od konkurentske strane?

Ante Pavličević: Moja stranka i ja ćemo voditi kampanju na poboljšanju strategije razvoja života u Prozor – Rami. Kao oporba u ovoj općini moramo ukazati na sav nerad vladajuće strukture. Za druge političke subjekte ne mogu vam ništa reći. Ljudi su dovoljno pametni da vide odgovara li im ovakva situacija u Prozoru – Rami, ako im odgovara ludi bi bili da mijenjaju išta.

RP: U općinama središnje Bosne, stranke s hrvatskim predznakom vjerojatno će formirati koalicije. Postoji li mogućnost takvog nečega i u našoj općini?

Ante Pavličević: Sve stranke i svi politički subjekti koji žele dobro Prozor – Rami, a ne gledali svoj osobni interes su dobro došli. Moja stranka i ja nećemo bježati od bilo kakvih koalicija koje žele boljitak općini Prozor –Rama.

RP: Za Ramu često kažu da je polarizirana i duboko podijeljena po političkoj osnovi. Relacija HDZ BIH – HDZ 1990 nije nimalo idilična. Što ćete Vi učiniti da odnosi između dvije stranke postanu drukčiji?

Ante Pavličević: Bit ću potpuno iskren. Kada HDZ 1990 dopusti mladim i pametnim ljudima bez oraha u džepu da preuzmu i vode stranku odnosi će biti potpuno drugačiji. Dok god ova vladajuća struktura bude  manipulirala mladima i koristila ih samo za lijepljenje plakata, od toga nema ništa. Mi mladi, perspektivni i obrazovani ljudi lako ćemo se dogovoriti.

RP: Kako komentirate trenutačno stanje u BiH, ekonomsko, političko, sigurnosno?

Ante Pavličević: Ovo alarmantno stanje u BiH mogu samo riješiti mladi, obrazovani i perspektivni ljudi koji će sjesti za zajednički stol ne gledajući na političku pripadnost, vjersku pripadnost i etničku pripadnost. Tek tada možemo krenuti naprijed u BIH.

RP: Je li, po Vama, za teško ekonomsko stanje u našoj općini odgovorna isključivo vladajuća koalicija HDZ 1990 – SDA, ili odgovornost snose i više razine vlasti, županijska, federalna i državna?

Ante Pavličević: Tko je odgovoran u Vašoj kući? Vi ili selo ili grad ili država. Svi su odgovorni ali najviše vi sami. Tako i u našoj općini. Za ovakvo stanje je najodgovornija vladajuća koalicija koja je u osam godina uspjela potrošiti 112 344 501,88 KM, a raseliti cijelu općinu Prozor – Rama.

RP: Što najviše zamjerate aktualnoj vlasti u općini i aktualnom načelniku?

Ante Pavličević: Kada bih birao samo jednu riječ da opišem aktualnu vlast koja već skoro osam godina vlada općinom, to bi definitivno bila nesposobnost. Pogrešno iskorištavanje resursa kojima Rama obiluje. Nemar prema ramskom čovjeku i njegovim potrebama su samo neki od epiteta koji su “odlika” aktualne vlasti u Rami. Netko bi rekao da se i ovdje radi o običnom predizbornom napadu na vlast, no vjerujte mi da Ramljaci na ovakve opise neće obratiti pozornost jer su i sami svjesni do čega nas je dovela aktualna vlast u našoj općini. Pitanje je koliko obični čovjek u Rami zna i želi uraditi nešto kako bi došlo do promjene. Načelniku u aktualnoj vlasti zamjeram i to što raseliše Ramu, što ramske škole pohađa svake godine sve manje i manje đaka, što svake godine pada broj uposlenih a raste nezaposlenost i na još mnogo toga. Znate, ponekad je riječ i o nesposobnosti ljudi koji su stjecajem prilika zaglavili na važnim mjestima, na mjestima gdje se odlučuje o sudbinama ljudi. Nadam se da će se to uskoro promijeniti!

RP: Često možemo čuti, a na terenu i vidjeti da se županijska vlast prema Rami odnosi prilično maćehinski ( jedan od primjera je i taj da nije urađena rekonstrukcija puta R418 iznad sela Sopot iako je to predsjednik vlade obećao nakon smjene Ilije Cvitanoviča, sanacija klizišta u blizini sela Glibe…) Zašto je to tako i smatrate li da takav odnos treba mijenjati?

Ante Pavličević: Promjenom vlasti u općini Prozor – Rama zasigurno će doći do bolje suradnje između općine Prozor – Rama i Županije.

RP: Izgradnjom brane i Ramskog jezera, Gornja Rama najteže je oštećena. Smatrate li da bi općinska vlast trebala posvetiti više pozornosti tim naseljima?

Ante Pavličević: Istina je da je Gornja Rama najviše pogođena izgradnjom akumulacije, ali i Donju Ramu je zadesila slična sudbina. Događanja u posljednjem ratu pokosila su istočni dio općine u ljudskom i materijalnom smislu. Međutim, mi imamo materijalne mogućnosti da rješavamo sve infrastrukturne probleme u svim dijelovima općine, a moje zalaganje će biti u pravcu da se prije svega svi resursi daju na raspolaganje otvaranju radnih mjesta kako bi se zaustavio val iseljavanja. I to onih radnih mjesta koja će biti samoodrživa s pristojnim primanjima za svoj rad, a uvjeren sam da to naši poduzetnici mogu osigurati.

RP: Često se govori o potencijalu koji ima naša općina (turizam, poljoprivreda…) ali većinom na tome i ostaje. Što biste Vi kao načelnik uraditi na tome planu?

Ante Pavličević: Činjenica je da naša općina obiluje spomenutim potencijalima, a to se vidi već na prvi pogled, međutim ja sam uvjeren da sada struka i znanje nisu uključeni u upravljanje ovim potencijalima. Strategija razvoja poljoprivrede koja je urađena još u vrijeme kada je HDZ BiH bio na vlasti dolaskom „devedesetke“ na vlast, stavljena je u ladice iz čistog hira iako su se još tada vidjeli pozitivni učinci toga dokumenta. Struka mora sudjelovati u upravljanju našim potencijalima a koliko znam veliki broj mladih se školovao u oblasti poljoprivrede a posljednjih godina i u turizmu. Moramo im dati priliku.

RP: Iako općina Prozor Rama ima jedan od najvećih proračuna po glavi stanovnika u BiH, svjedoci smo raseljavanja i odlaska cijelih obitelji. Ako postanete načelnik, što planirate učiniti da se taj trend zaustavi?

Ante Pavličević: Samo posao i radno mjesto mogu zaustaviti trend iseljavanja. Ljudi moraju raditi i za svoj rad biti adekvatno plaćeni što im osigurava egzistenciju i uvjete za ostanak. Proračun koji spominjete jest takav da se uz pravednu raspodjelu mogu osigurati uvjeti za razvoj gospodarstva. U ranijem pitanju smo spominjali samo neke potencijale, zamislite samo koliko bi našem poljoprivrednom proizvođaču značilo da ima uvjete da ispravno čuva svoje proizvode dok se na tržištu stvori adekvatna cijena tih proizvoda ili da ima uvjete da ih preradi. Kolike su mogućnosti razvoja drvne industrije, itd. Dokaz da se može u Rami uspjeti i razvijati je poduzeće GS Građenje koje koliko znam sada ima 31. uposlenika s tendencijom da se i dalje razvija. Pomozimo i drugim poduzetnicima da se šire i razvijaju u svojim djelatnostima.

RP: Smatrate li da bi vlast, tko god to bude u sljedećem mandatu trebala posvetiti više pozornosti braniteljskoj populaciji?

Ante Pavličević: Braniteljskoj populaciji se mora vratiti dostojanstvo prije svega. Nijedna vlast se ne bi smjela poigravati s osjećajima te populacije ili ne daj Bože njihova prava dovoditi u pitanje zbog političke orijentacije što se u našoj općine događa prečesto. Mogu garantirati da će naredna općinska vlast odmah po dolasku donijeti pod-zakonske akte koji reguliraju dopunska prava branitelja. To znači da će općina financirati sve obveze prema braniteljima koje proizlaze iz Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji jer za to imamo mogućnosti. Općinsko vijeće mora donijeti Pravilnik koji regulira način i proceduru ostvarivanja prava kako bi se omogućilo braniteljima da ih nitko i nikada više ne može dovoditi u podređen položaj i dijeliti na poželjne i nepoželjne. Imam osjećaj da mnogi branitelji ne znaju koja su to sve njihova prava što nam stvara obavezu da ih na određeni način trebamo ispravno informirati. Naravno, treba voditi računa o tome da se poštuje svaka žrtva rata bez obzira kojoj etničkoj skupini pripadala. Planiramo i neke druge novine kada je u pitanju braniteljska populacija ali sada je malo prerano govoriti o tome, pa neka nešto ostane i za kampanju.

RP: Kako vidite Ramu u budućnosti?

Ante Pavličević: Ramu vidim kao prostor i zajednicu sretnih i zadovoljnih ljudi koji žive od svoga rada na svom ognjištu, ali za to će trebati dosta mukotrpnog rada i odricanja.

RP: Političar ste mlađe generacije, što biste poručili mladim ljudima u našoj općini?

Ante Pavličević: Mladima bih rekao da se odvaže i sudjeluju u svim društvenim aktivnostima, oni koji imaju ambicije baviti se politikom da se uključe što ranije. Iskažimo zahvalnost starijima za njihove doprinose u stvaranju države, ali na nama je odgovornost da doprinesemo stvaranju boljeg ambijenta danas. Nemamo pravo biti nezadovoljni ako ćemo samo promatrati oko sebe i ne činiti ništa. Ovo što sada imamo u Rami nije dobro, a promjene se ne događaju, one se stvaraju.

RP: Hvala na vremenu odvojenom za ovaj razgovor!

Ante Pavličević: Hvala i Vama.

na vrh članka