Ramski običaji: Sv. Ivan Krstitelj

  • Napisao/la  RPortal
Ramski običaji: Sv. Ivan Krstitelj

Uoči Ivandana (24. lipnja) pale se svitnjaci. Svitnjaci su vatre po brdima i uzvišicama, na raskršćima ili nekim za to uobičajenim mjestima. Svaka katolička kuća sudjeluje u ovom običaju paljenja svitnjaka. Djeca i stopanice iznosili bi slamu i grane na mjesto paljenja svitnjaka.

Svako čeljade donosilo bi iz kuće upaljenu glavnju i njom bi palilo slamu i sve što je pripremljeno za paljenje. Oko vatre bi se okupila i djeca, i mladi, i stariji. Bilo bi pravo natjecanje čija će vatra biti veća. Djeca bi preskakala vatru kada bi plamen bio najveći. Mladi bi znali oko vatre igrati kolo pjevajući u kolanju pjesmu svetom Ivi. Kada vatra sagori, svi se vraćaju svojim kućama. Tada bi se uzimalo svetu vodu i njome se škropilo stoku, štale i sve što je vezano uz blago (stoku). Na Ivandan, rano ujutro, natjecali bi se i djeca i odrasli, tko će ranije ustati i prvi pogaziti pepeo od sinoćnje vatre, jer se vjerovalo da će onaj tko prvi pogazi pepeo ivandanjske vatre, biti zaštićen od bolesti nogu, a mladi će biti brži na svadbenim trkama. Vjerovali su da je dobro i stoku prevesti preko pepela od svitnjaka. 

U prijašnjim kućama nije bilo kupatila ni redovitog kupanja. Čekalo bi se ljeto da se nađe prigoda za kupanje. Najčešće je to bilo malo dublje i šire mjesto na potoku ili močilo, gdje bi se znala kupati djeca, a i odrasliji, pazeći da ih drugi ne gledaju. Bio je običaj okupati se na Ivandan i time bi otpočela sezona kupanja. I čobani bi na Ivandan znali kupati svoju stoku. Vjerovalo se da se ne valja kupati prije Ivandana. 

U Bosni i Hercegovini na više mjesta postoji voda svetog Ive, izvori koje bi tim imenom nazivali. Tamo gdje nema takvih izvora, blagoslivljala bi se voda uz misu i ponudila onomu tko je želi ponijeti kući. U Rami se sveti Ivo posebno slavi na Uzdolu. Kako je narod Rame doživljavao sv. Ivu, možemo naslutiti iz stihova dviju zanimljivih pjesmica u obliku molitve, koje su do danas ostale u pamćenju ljudi.

 

Sveti Ivo crkvu gradi

Sveti Ivo crkvu gradi,

ni na nebu, ni na zemlji,

neg u zraku, u oblaku.

Ni drvetom, ni kamenom,

nego lišćem od bršljana.

Tu je Isus dolazio,

mladu misu govorio.

Tu Marija dolazila,

I Isusu govorila,

da oprosti svim grešnicim.

 

Sveti Ivo Krstitelju

Sveti Ivo Krstitelju,

dragi Božji prijatelju.

Tebe molim, moli za nas,

u potrebi pomozi nas:

sada, uvik, na kraj smrti naše,

pored ove gorke čaše.

U ljubavi da živimo,

u pokori da umremo.

Sina Božjeg da vidimo,

da se s njime veselimo

po sve vike vikova. Amen.

Izvor: rama.co.ba

 

na vrh članka